Kravcsenko-ügy
A Maladype Színház 2015-ben indította útjára Kravcsenko-ügy elnevezésű programsorozatát. Alapja Viktor Kravcsenko: Én a szabadságot választottam című könyve, amely Magyarországon először a Maladype Színház kiadásában a XXII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon Konok Péter történész fordításában, Orosz István Kossuth-díjas grafikusművész borítótervével jelent meg.
A könyvbemutatóra 2015. november 6-án, az Írók Boltjában került sor. A művet Csepeli György, szociológus, a Magyar Szociológiai Társaság elnöke, Sz. Bíró Zoltán, történész, az MTA BTK TTI tudományos főmunkatársa, Konok Péter, történész, a kötet fordítója, valamint Balázs Zoltán, a Maladype művészeti vezetője mutatta be. A jelentős közönség- és sajtóérdeklődéssel kísért eseményre videóüzenetet küldött a szerző Los Angelesben élő fia, Andrew Kravchenko.
A könyvbemutatóról készült videó az alábbi
linkre kattintva megtekinthető:
https://youtu.be/u3UKrt1oXC0
A műből színházi előadás készült, amely 2015. november 14-én került bemutatásra Balázs Zoltán, színész, rendező, a Maladype Színház művészeti vezetőjének előadásában egyszemélyes kiált- ványként a Maladype Bázison.
Az előadásra épül a Maladype átfogó színházi nevelési programja, amely 14-18 éves hátrányos helyzetű és kiemelkedően tehetséges diákok, valamint pedagógusaik aktív partnerségi viszonyra épülő bevonásával foglalkozik a demokratikus értékek, az állampolgári jogok, a személyes és kollektív szabadság, az aktív állampolgári részvétel, a felelős választásra és döntésre való képesség, valamint a különböző társadalmi folyamatok közös vizsgálatával. A színházi nevelési program mini tárgyalások formájában valósul meg, ahol a diákok bíróként, ügyészként, ügyvédként, alperesként, felperesként és esküdtekként fogalmazhatják meg gondolataikat a fenti kérdésekről. A tárgyalások alapja és kiindulópontja Viktor Kravcsenko pere.
A projektben részt vevő szakértők: Bíró Judit, szociológus, az ELTE TÁT Kisebbségszociológia Tanszékének vezetője, Gyimesi Zsuzsanna, Oroszország-kutató, az ELTE BTK Ruszisztikai Központ- jának ügyvivő szakértője, Borbély Zoltán, jogász, ügyvéd, a Legfőbb Ügyészség korábbi szóvivője, Csepeli György, szociológus, szociálpszichológus, a Magyar Szociológiai Társaság elnöke, Konok Péter, történész, a kötet fordítója, Pók Attila, történész, az MTA BTK TTI megbízott igazgatója és Sz. Bíró Zoltán, történész, az MTA BTK TTI tudományos főmunkatársa.
2015-2016.2016. január 14. |